Roll of Honour July 2022 - June 2023
Index of Awards
LEADERSHIP AWARDS
DISTRICT DIRECTOR AWARD
OUTSTANDING DIVISION OF THE YEAR (MURRAY COUTTS AWARD)
DIVISION DIRECTOR OF THE YEAR (WARWICK LOWNDES AWARD)
OUTSTANDING AREA DIRECTOR OF THE YEAR (LEN JURY TROPHY)
DISTRICT CLUB COACH OF THE YEAR (LAUREL FRANCIS AWARD)
Wendy Wickliffe, DTM
Division M – Scott Martins, Director
Nathan Piahana
Elizabeth Viljoen
Jacqui Hartley-Smith
INDIVIDUAL AWARDS
DISTRICT INTERNATIONAL SPEECH CONTEST (TONI SHARP TROPHY)
DISTRICT EVALUATION CONTEST (JOAN HOOK TROPHY)
DISTRICT HUMOUROUS SPEECH CONTEST (ALUN CHISHOLM TROPHY)
DISTRICT TABLE TOPICS CONTEST (JOHN FAUVEL TROPHY)
DISTRICT TOASTMASTER OF THE YEAR (CHRISSY MEYER TROPHY)
TI RECOGNITION OF EXCELLENCE IN CLUB GROWTH AWARD
TI RECOGNITION OF EXCELLENCE IN PROGRAM QUALITY AWARD
TI RECOGNITION OF EXCELLENCE IN DISTRICT DIRECTOR AWARD
Giyora Barzilay
Talia Powell
Spence Penny
Georgie Templeton
Amy Overington, DTM
CLUB TROPHIES
CLUB PUBLIC RELATIONS (KINGSLEY MOODY SHIELD)
CONFERENCE ATTENDANCE (O’LEARY WIGHTMAN SHIELD)
Academic Toastmasters
PN Advanced
DISTINGUISHED DIVISIONS
PRESIDENT’S DISTINGUSHED DIVISION
DISTINGUSHED DIVISION
No award
No award
DISTINGUISHED AREAS
PRESIDENT’S DISTINGUISHED AREA
SELECT DISTINGUISHED AREA
SELECT DISTINGUISHED AREA
DISTINGUISHED AREA
DISTINGUISHED AREA
DISTINGUISHED AREA
DISTINGUISHED AREA
DISTINGUISHED AREA
DISTINGUISHED AREA
No award
M2
P3
K1
K3
L1
N1
O3
O4
DISTINGUISHED CLUBS
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
SELECT DISTINGUISHED CLUB
DISTINGUISHED CLUB
DISTINGUISHED CLUB
DISTINGUISHED CLUB
DISTINGUISHED CLUB
DISTINGUISHED CLUB
DISTINGUISHED CLUB
DISTINGUISHED CLUB
Whangarei Toastmasters Club
Silverdale-Orewa Toastmasters
Albany Toastmasters Club
Academic
Riverhead Toastmasters
East Coast Bays Toastmasters Club
Northwest Club
West Harbour Toastmasters
Birkenhead Toastmasters Club
North Shore Club
Auckland West
Morning Toast
Flying Start Club
Three Kings Club
Maungakiekie Club
Orakei Toastmasters Club
Auckland Toastmasters Club
Spark Speakers
Talking Heads Club
Eastern Bays Club
Botany Toastmasters
Pacific Toastmasters Club
MCBC Toastmasters
Pukekura Toastmasters Club
Ngamotu Breakfast Toastmasters Club
Dinsdale Club
Cambridge Treetown Toastmasters
Hamilton Club
Dynamic Diners Toastmasters Club
Taupō Club
Pioneers Toastmasters Club
Palmerston North Club
Warkworth Club
Toast of Broadway Club
Ma Runga Waka
Datacom Toastmasters
Ellerslie Sunrise Toastmasters
Pohutukawa Coast Toastmasters Club
Bell Block Toastmasters Club
Kickstart Toastmasters Club
Whakatane Toastmasters Club
Pania Club
CHB Toastmasters Club
Toastmasters @ Lunchtime
Glenfield Club
Remuera Toastmasters Club
Ponsonby Toastmasters
Sylvia Park
Te Awamutu Toastmasters Club
Whanganui Toastmasters Club
CLUB EXCELLENCE AWARDS
President’s Distinguished Club for 3 Years in a row
Riverhead Toastmasters
West Harbour Toastmasters
Morning Toast
Maungakiekie Club
Auckland Toastmasters Club
Botany Toastmasters
MCBC Toastmasters Club
Ngamotu Breakfast Toastmasters Club
Hamilton Club
Albany Toastmasters Club
East Coast Bays Toastmasters Club
Auckland West
Three Kings Club
Orakei Toastmasters Club
Talking Heads Club
Pacific Toastmasters Club
Pukekura Toastmasters Club
Cambridge Treetown Toastmasters
Taupō Club
DISTINGUISHED TOASTMASTERS
Ben Ross, DTM
Murray Coutts DTM
LONG SERVICE AWARDS
Leo Baxendale DTM PDG
Mike Diggins DTM
Rosemary E Oosthuysen DTM
Bruce Usher
Rae Clark DTM
Jennifer Kerr DTM
Paul Richards DTM
TRIPLE CROWN AWARDS
Aarya Gohil
Andrew Pass
Antonia J Sharp
Averil Robinson
Beryl Bourhill
Bruce Collis
Catherine Prendergast
Chloe Richards
Clifford Hall
Deane Howden
Dilshad M Hakim
Garry Howard
Graham J Gunn
Harini Ravi
Isabel C Carter
Jacqui Hartley-Smith
James Hutchinson
Jarrod Hill
Jessie Fan
Joan Hook
Josh He
Kenn Cabigayan
Leslie Johns
Marama Christie
Marion Sears
Mark Tweedale
Maureen Green
Merrin Cavel
Murray Coutts
Ngaire Pham
Olena Williams
Pamela Sue
Peter J Cooper
Ralph Connor
Rory Fogerty
Sabrina (Yuyan) Zhong
Sharon Kerr-Phillips
Shona Glentworth
Steve Peeters
Susan Boubee
Talia Powell
Thomas Sparg
Tom Yu
Troy Smith
Victor Huang
William Walker
Abeyakoon Oshi
Anji Adams
Ari King
Barry Shaw
Bhawana Singh
Carol Bannister
Charles Wilding
Christiaan William
Craig G Holz
Delia Yang
Elizabeth Viljoen
Gavin H Lamb
Grant Pepper
Heather Riches
Isabelle Yee
James Burn
Jamin Wan
Jeannet Penney
Jill Briar
John Bright
Julian Leite
Kevin G Prohl
Linda Gilmour
Margaret Meredith
Mark Adams
Mathew Smith
Meegan Herewini
Michael Ludwig
Nathan Woodhead
Nicholas Clement
Olivia Tech-Orias
Paul Vaughan
Quency Wong
Ratul Bhattacharjee
Rose Olive
Sandra Heal
Shelly Ataallah
Simon Weaver
Steven Erceg
Susan Caudwell
Tamara N Pawson
Tim Chapman
Tony Agar
Tsitsi Zvavahera
Wendy Booth
Yetzabel Gutierrez
Allan Chiang
Ann C. Mayer
Ashley Doo
Benjamin Ross
Bridget Anderson
Carolyn M Steele
Charlotte Morrison
Christopher Wood
Dean Ching Yee
Derek Hiscocke
Gail R. Henry
Gert Meeusen
Grant Richardson
Ian Acheson
Jacomiena Pienaar
James Edley
Jan Stroup
Jennifer Stuart
Jilnaught Wong
John C O’Leary
Julius Bloem
Kristen Whitehead
Louis F Carter
Maria Kalpotzoglou
Mark Searle
Matthew Siddall
Mei-Ling Feitau
Michelle Berriman
Neville Isherwood
Nike Franke
Owen Xu
Peter Chatteris
Rachel Evans
Richard Perkins
Rosemary E Oosthuysen
Serena Irving
Sheryl McGrath
Stephen Budai
Suresh Paleti
Tak Fai Law
Tania Williams
Tina L Richards
Tony Fulton
Tsung-Han J Yang
Wendy M Wickliffe
Yvette Carol