Links for Members

Roll of Honour for July 2020 - June 2021

Index of Awards

LEADERSHIP AWARDS

DISTRICT DIRECTOR AWARD

OUTSTANDING DIVISION OF THE YEAR (MURRAY COUTTS AWARD)

DIVISION DIRECTOR OF THE YEAR (WARWICK LOWNDES AWARD)

OUTSTANDING AREA DIRECTOR OF THE YEAR (LEN JURY TROPHY)

DISTRICT CLUB COACH OF THE YEAR (LAUREL FRANCIS AWARD)

Sharon Kerr-Phillips DTM (Milford)

Division K (Murray Coutts DTM)

Dean Ching Yee (Talking Heads)

Suzy Elks (West Harbour)

Marcus Bristol (East Coast Bays)

INDIVIDUAL AWARDS

DISTRICT CITATIONS

DISTRICT CITATIONS

DISTRICT INTERNATIONAL SPEECH CONTEST (TONI SHARP TROPHY)

DISTRICT EVALUATION CONTEST (JOAN HOOK TROPHY)

DISTRICT HUMOUROUS SPEECH CONTEST (ALUN CHISHOLM TROPHY)

DISTRICT TABLE TOPICS CONTEST (JOHN FAUVEL TROPHY)

DISTRICT TOASTMASTER OF THE YEAR (CRISSY MEYER TROPHY)

DISTRICT ZOOM MASTER OF THE YEAR (ONE-OFF AWARD)

TI EXCELLENCE IN PROGRAM QUALITY

DIVISION K TOASTMASTER OF THE YEAR

DIVISION L TOASTMASTER OF THE YEAR

DIVISION M TOASTMASTER OF THE YEAR

DIVISION N TOASTMASTER OF THE YEAR

DIVISION O TOASTMASTER OF THE YEAR

DIVISION P TOASTMASTER OF THE YEAR

DIVISION Q TOASTMASTER OF THE YEAR

DIVISION R TOASTMASTER OF THE YEAR

AREA DIRECTOR OF THE YEAR – DIVISION K

AREA DIRECTOR OF THE YEAR – DIVISION L

AREA DIRECTOR OF THE YEAR – DIVISION M

AREA DIRECTOR OF THE YEAR – DIVISION N

AREA DIRECTOR OF THE YEAR – DIVISION O

AREA DIRECTOR OF THE YEAR – DIVISION P

AREA DIRECTOR OF THE YEAR – DIVISION Q

AREA DIRECTOR OF THE YEAR – DIVISION R

Toni (Antonia) Sharp QSM DTM (Taupo)

Stephen Lindsay (Silverdale – Orewa)

Bradley Thompson (Hamilton Club)

Lauren Parsons (PN Advanced)

Anca Joicey (Silverdale – Orewa)

Alexandra Miehlbradt (Toastmasters at Kristin)

Elizabeth Viljoen (One Hour Club)

Troy Smith (Top-Notch Club)

Stephen Budai DTM (Papakura)

Paul Leong (Whangarei)

Shane Fenton (Northwest Club)

Owen Welsh (MITe Speakers)

Dione Coleman (Silver Service)

Brad Neilsen (Onehunga)

Melvyn Powell (First Impressions)

Carol Bannister (Geyser Gourmet)

Neville Isherwood (Speaking of Levin)

Sabrina Naseem (Rosedale)

Suzy Elks (West Harbour)

Alex Saifiti (MITe Speakers)

Angela Radosits (Ecocity)

Ben Ross (MCBC Toastmasters)

Jess Vargas (First Impressions)

Anne-Marie Andrews (Tauranga)

Anna Coleman (Pania)

CLUB TROPHIES

CLUB PUBLIC RELATIONS (KINGSLEY MOODY SHIELD)

CLUB PUBLIC RELATIONS (KINGSLEY MOODY SHIELD)

CONFERENCE ATTENDANCE (O’LEARY WIGHTMAN SHIELD)

Lake City Breakfast

Pacific Toastmasters

Online conference – not awarded

DISTINGUISHED DIVISIONS

SELECT DISTINGUSHED DIVISION

Division K (Murray Coutts DTM)

DISTINGUISHED AREAS

SELECT DISTINGUISHED AREA

SELECT DISTINGUISHED AREA

SELECT DISTINGUISHED AREA

SELECT DISTINGUISHED AREA

SELECT DISTINGUISHED AREA

SELECT DISTINGUISHED AREA

DISTINGUISHED AREA

DISTINGUISHED AREA

DISTINGUISHED AREA

DISTINGUISHED AREA

K5 (Sabrina Naseem, Rosedale)

L1 (Suzy Elks, West Harbour)

O3 (Jehan Kateli, Howick)

O4 (Priya Shukla, Ellerslie Sunrise)

P2 (Julia Collins, Pukekura)

P3 (Melvin Powell, First Impressions)

K3 (Ines Curin, Warkworth)

N1 (Shyamal Maharaj, Shortland Street)

O2 (Ben Ross)

R3 (Anna Coleman)

DISTINGUISHED CLUBS

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

PRESIDENT’S DISTINGUISHED CLUB 

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

SELECT DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

DISTINGUISHED CLUB

Albany Toastmasters Club

Auckland Toastmasters

Biztalk Toastmasters

Botany Toastmasters

Dairy Flat Toastmasters

Dinsdale Toastmasters

East Coast Bays Toastmasters Club

Eastern Bays Club

First Impressions Club

Harrison Road

Henderson-Waitakere

Lake City Breakfast

Ma Runga Waka

Maungakiekie

MCBC Toastmasters

MITe Speakers

Ngamotu Breakfast

Orakei Toastmasters

Pacific Toastmasters Club

Talking Heads

Taupo Toastmasters

Te Papa Communicators

West Harbour Toastmasters

AchieveToastmasters

Bell Block Club

Flying Start Toastmasters

Glenfield Club

Howick Toastmasters

Pania Club

Pohutukawa Coast Toastmasters

Remuera Toastmasters

Shortland Street

Silver Service Toastmasters

Spark Speakers

Toastmasters at Kristin

Whangarei Toastmasters

Wordplay On Saturday

Eden-Epsom Toastmasters

First City Club

Hastings Toastmasters

Kickstart Toastmasters

Mt Albert Club

Milford Club

Moo-Talk Toastmasters

Napier Toastmasters

North Shore Club

Sylvia Park

Warkworth Toastmasters

Watch This Space

CLUB EXCELLENCE AWARD

President’s Distinguished Club for 3 Years in a row

Albany Toastmasters Club

Auckland Toastmasters

Biztalk Toastmasters

Botany Toastmasters

Dairy Flat Toastmasters

Dinsdale Toastmasters

East Coast Bays Toastmasters Club

Eastern Bays Club

First Impressions Club

Harrison Road

Henderson-Waitakere

Lake City Breakfast

Ma Runga Waka

Maungakiekie

MCBC Toastmasters

MITe Speakers

Ngamotu Breakfast

Orakei Toastmasters

Pacific Toastmasters Club

Talking Heads

Taupo Toastmasters

Te Papa Communicators

West Harbour Toastmasters

DISTINGUISHED TOASTMASTERS

No information supplied

No information supplied

LONG SERVICE AWARDS

No information supplied

No information supplied

TRIPLE CROWN AWARDS

No information supplied

No information supplied

Log on to What?

The District Calendar?
Click here, then click the login button on right

Toastmasters International?
Click here for the login page.

Changing the D112 website?
You want this link