District 112 Annual Awards and Roll Of Honour

You can find descriptions and detailed criteria for all these awards on the District Documents page. The  D112 Procedures document (Section 10 and Appendix) refers.
Awards will be presented either at the September District Awards Ceremory, or the May District Conference.

DISTRICT DIRECTORS

2018 – 2019
2019 – 2020
2020 – 2021

Antonia (Toni) Sharp DTM QSM
Neil Stichbury DTM

CHRISTINE MEYER CUP FOR DISTRICT TOASTMASTER OF THE YEAR

This award recognises activity and commitment across all the clubs of which the recipient is a member.

2018 – 2019
2019 – 2020

Craig Martin DTM

WARWICK LOWNDES CUP FOR DIVISION DIRECTOR OF THE YEAR

This award recognises outstanding commitment to both club and district missions across their division.

2018 – 2019
2019 – 2020

Heather Riches

LEN JURY CUP FOR AREA DIRECTOR OF THE YEAR

This award recognises outstanding commitment to both club and district missions across their area.

2018 – 2019
2019 – 2020

Sean Walton DTM

LAUREL FRANCIS CUP FOR CLUB COACH OF THE YEAR

This award recognises the work and commitment shown by the recipient in helping a club or clubs recover from potential failure.

2018 – 2019
2019 – 2020

Pat Debney and Carol Johnson

MURRAY COUTTS CUP FOR OUTSTANDING DIVISION OF THE YEAR

This award recognises the Division that has best worked as a team during the year.

2018 – 2019
2019 – 2020

Division O

KINGSLEY MOODY SHIELD FOR CLUB PUBLIC RELATIONS

This award recognises the club that has demonstrated the most effective Public Relations strategy during the Toastmasters year.

2018 – 2019
2019 – 2020

Mt Albert Club

O’LEARY-WIGHTMAN SHIELD FOR CONFERENCE ATTENDANCE

This is awarded to the club that has made the most effort in helping members’ decisions to attended the District Conference.

2018 – 2019
2019 – 2020

Naumai South Taranaki Toastmasters Club

DISTRICT INTERNATIONAL SPEECH CONTEST

2018 – 2019
2019 – 2020

Kingi Biddle (Lunchtime Toastmasters)

DISTRICT HUMOROUS SPEECH CONTEST

2018 – 2019
2019 – 2020

Gerard Hulst (Silver Service)

DISTRICT EVALUATION CONTEST

2018 – 2019
2019 – 2020

Clifford Hall (Auckland West)

DISTRICT TABLE TOPICS CONTEST

2018 – 2019
2019 – 2020

Peter Harington (Lake City Breakfast)

TRIPLE CROWN AWARD

Triple Crown awards recognise member effort in completing at least three awards during a single year.

2018 – 2019





2019 – 2020

Barry Shaw, Katrina Matich, Georgina Templeton.
Rae Clark, Patricia Heydon, Allister Laurent, Wendy Wickliffe, Lulu Cai, Alison Cary,
Lance Clark, Mike Diggins, Rachel Evans, Leighton Gelling, Natalie Graham, Angela Guptill, Patricia Heydon, Maurice Judd, Graeme Kettle, Su Myat Kyaw, Scott Martins, Katrina Matich, Peter McCutcheon, Kirsten McDonald, Matt Meintjes, Max Renshaw-Fox, Janet Williams.